EN انتخاب زبان مشاوره فروش : 22362821

دیدنی ترین آسانسورها در جهان

 

سفر خود را در آلمان، شهر برلین شروع می کنیم.

در شهر برلین در هتل رادیسون بلو ، یک مخزن شیشه ای استوانه ای با ارتفاع 25 متر وجود دارد که در آن یک آسانسور شفاف به نام آکوادوم (AquaDom)ساخته و در سال 2004 افتتاح شد.

آکواریوم طراحی شده توسط یک شرکت آمریکایی  به عنوان جاذبه اصلی مرکز دریایی و حیات وحش برلین به شمار می رود که حدود 2600 نوع ماهی را شامل می شود و روزانه چندین غواص آن را تمیز می کنند.

در زیر آکواریوم یک تونل آبی به منظور رفت و آمد بازدیدکننده‌ها ، یک استخر چشم نواز برای به تصویر کشیدن صخره‌های زیر دریا و چندین راهرو که امکان بازدید را فراهم می‌کند تعبیه شده است.

 آسانسورآکوادوم برلین

  چرخ فالکریک یک آسانسور دریایی

*******************************************************************************

تور را با سفر به اسکاتلند انگلستان ادامه می دهیم .

در شهر فالکریک در کنار کانال فورت و کلاید، یکی از مکان های پر بازدید در اسکاتلند یعنی چرخ فالکریک قرار دارد. ساخت و ساز برجسته ای دارای 1200 تن فولاد، جهت عبور کشتی ها  با اتصال کانال یونیون، کانال فورت و  کانال کلاید .

این معجزه تکنولوژیکی توسط ملکه الیزابت دوم در 24 مه 2002 ،درست در سالگرد تولد ایشان به افتتاح رسید بنابراین شهرهای گلاسکو و ادینبورگ را بهم متصل کرد، این چرخ 35متر ارتفاع و 600 تن  وزن دارد. نحوه کار چرخ فالکریک به این‌گونه است که قایق‌ها و کشتی ها به محفظه‌هایی شبیه به وان‌های بزرگ و پر آب هستند وارد می‌شوند. سپس این محفظه‌ها قفل شده و بازوهای سازه شروع به چرخیدن می‌کنند تا قایق‌ها به ارتفاع مورد نظر برسند.

پس از آن نیز قایق‌ها به حرکت خود ادامه داده و کانال دیگر منتقل می‌شوند. نکته جالبی که در رابطه با این عملیات وجود دارد این است که این چرخه تنها ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. به این ترتیب علاوه بر صرفه‌جویی در زمان، در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی می‌شود. این چرخ و فلک قایق‌ها هم‌اکنون یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر فالکریک و اسکاتلند نیز حساب می‌شود که مسافرین این شهر بدون بازدید از آن شهر را ترک نمی‌کنند.

 آسانسور چرخ فالکریک

 

**************************************************************************
اریکسون گلوب،  دریچه ای رو به آسمان

به شهر زیبای استکهلم سوئد نقل مکان می کنیم که یکی از پربازدیدترین شهر هاست. این شهر مشهور به نام “El Glob” شناخته می شود، جایی که کنسرت ها و رویدادهای ورزشی اتفاق می افتد، زیرا می تواند به هر گونه رویداد سازگار باشد.اریکسون گلاب در سال 1989 افتتاح شد و یک ساختمان کروی است که در قطر آن 110 متر و ارتفاع داخلی آن 85 استآسانسورها از طریق ریل های آهنی  حرکت می کنند و شامل یک قفسه فولادی و شیشه ای در یک دایره است که ارتفاع آن به 130 متر می رسد که می تواند به طور همزمان 16 نفر  را حمل کند و 20 دقیقه طول بکشد.

 اریکسون گلوب

 ***************************************************************************

 همچواند

به شهر بورگنستاگ سوئیس می رویم. در آنجا آسانسوری به ارتفاع 158.2 متر  شبیه موشکی که به آسمان را یافته است، وجود دارد. همچواند بزرگ ترین آسانسور در فضای باز اروپا،  سریع ترین راه برای دیدن شهر و مشاهده لوزن و دریاچه لوسرن، کوه های آلپ  است. آسانسور توسط گروه شیندلر ساخته شده است و  توانایی  جابه جایی سریع مسافران تا ارتفاع 153 متر به بالای تپه در کمتر از یک دقیقه را دارد. ساخت آسانسور در سال 1903 آغاز شد و در سال 1905 تکمیل شد و در سال های اولیه آن، سرعت 1 متر در ثانیه بود و مسافران می توانند از 3 دقیقه لذت ببرند.

کابین ساخته شده از چوب با پوشش روی بوده و می تواند 8 مسافر را حمل کند. در سال 1935   با استفاده از جایگزینی ساختار فلزی سبک کابین ، بازسازی شد و  سرعت به 2.7 متر بر ثانیه افزایش یافت. این آسانسور بسیار جذاب است چرا در هنگام  ورود آسانسور، 14 متر سوراخ کاملا درون کوه  و 30 متر در خارج از کوه را می پیماید.

آسانسور همچواند

  

*************************************************************************

بیلانگ (صد اژدها)

به آسیا، کشور چین، شهر هونان می رویم. این آسانسور شگفت انگیز در بخشی از پارک ملی به دیواره ی یکی از صخره ها ساخته شده است، این آسانسور یکی از مرتفع ترین آسانسورهای جهان با ارتفاع 330 است که سفر با آن 1 دقیقه طول می کشد، دارای دو طبقه می باشد و توان جابجایی 50 مسافر را دارد.

دولت چین در سال 1999 شروع به ساخت و ساز کرد و از همان ابتدا با بحث و جدل محاصره شد زیرا  این مکان در یونسکو به عنوان میراث جهانی فهرست شده است. این کار سه سال طول کشید تا سرمایه گذاری 120 میلیون یوان (15 میلیون یورو) تامین شد. این پروژه در سال 2002 آغاز شد، اما ساخت آن مشکلی برای مهندسین و سیاستمداران بود، چرا که بسیاری از گروه های زیست محیطی و ساکنان محلی مخالف ساخت و ساز آن به عنوان یک منطقه حفاظت شده بودند حفاری چاه ها و لوله های ساخته شده در منطقه استراتژیک انتخاب شده که عمدتا از ماسه سنگ کوارتز تشکیل شده است.

 آسانسور بیلانگ

 

******************************************************************

 آسانسور طاق (کمان) دروازه

به امریکا، به طور خاص به سنت لوئیس، میسوری در کنار رودخانه میسیسیپی، در ایالات متحده نقل مکان کردیم. در اینجا بزرگترین قوس جهان وجود دارد.کمان را می توان به سه روش پیدا یافت: بالا رفتن از 1076 پله  یا جابجایی  با یک آسانسور طبیعی که گنجایش 12 مسافر دارد، اما بدون شک جالب ترین گزینه ، آسانسور تراموا در اطراف قوس مانند قطار در ارتفاع 192 متری است. مسافران در گروه های 5 نفره در یک محفظه به شکل تخم مرغ قرار می گیرند. اتاق ها دارای پنجره هایی هستند که اجازه می دهد مسافران از منظره بیرون در طول  سفر  4 دقیقه ای  لذت ببرند.

 آُسانسور کمان دروازه